Atrakcje w Gdańsku i okolicy

Gdańskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Miasto Gdańsk choć ma ponad tysiąc lat, zachwyca nowoczesnością. Dumne ze swojej niezwykle bogatej historii, otwarte na świat i na przyszłość.

Z  widokiem na Bałtyk, port, Motławę, lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Fantastyczne miejsce do życia, rozwoju i odwiedzenia. Największe miasto w północnej Polsce i jedyne takie na świecie.

Położony nad Zatoką Gdańską, z dostępem do licznych plaż, które wiosną i latem tętnią życiem, otoczony malowniczymi lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w bliskim sąsiedztwie Kaszub Gdańsk to jedno z najciekawszych miast na mapie Polski. Zachwyca nie tylko krajobrazem, ale również historią. To tutaj od Złotej Bramy do Bramy Zielonej w orszakach królowie Polski pozdrawiali naród. To tutaj, na Długim Targu, znajduje się niezwykle majestatyczny Dwór Artusa i fontanna Neptuna – symbole Gdańska.

Tych symboli jest więcej. To z Gdańska pochodził wybitny astronom Jan Heweliusz, znakomity wynalazca Daniel Gabriel Fahrenheit czy filozof Artur Schopenhauer

Gdańsk urzeka przepiękną, zachwycającą architekturą i niecodzienną atmosferą. Od zawsze budził podziw i zachwyt gości głównie ze względu na jego bogactwo.Dlatego Gdańsk licznie i chętnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy, a ułatwiają to dogodne połączenia powietrzne, lądowe i morskie nawet z najodleglejszymi zakątkami globu.

Kochamy Gdańsk i jesteśmy miejscem pełnym dobrej energii, w którym sprawimy, że pobyt w Mieście Wolności stanie się przyjemnością.

Apartamenty Apart Studio mieszczą się w samym sercu Gdańska – w sąsiedztwie Motławy , są idealną bazą wypadową do zwiedzania najpiękniejszych zabytków Starego Miasta.
Jesteśmy w samym Centrum Starego Miasta – a Ty w centrum wydarzeń turystycznych i kulturalnych miasta.

Wszystkie zabytki i atrakcje Starego Miasta znajdują się na wyciągnięcie ręki.

Zapraszamy na spacer, podczas którego przybliżymy najważniejsze zabytki, które znajdą się w centrum Gdańska.

Turystyczna mapa Gdańska

miejsca obowiązkowe

Brama Wyżynna (Wyżynna Gate)

Pierwsza budowla Drogi Królewskiej  (wiodąca ulicami Długą i Długi Targ przez Bramę Zieloną do Wyspy Spichrzów)  Obecnie podziwiana brama została wybudowana przez Hansa Kramera w 1588 roku, jako element  fortyfikacji  otaczających Główne Miasto Gdańsk, pełniący funkcje bramy wjazdowej.

Złota Brama (Golden Gate)

Wybudowana w latach 1612 -14 przez Abrahama van den Blocke. Dwupoziomowa fasada zwieńczona jest kamienna balustradą, na której ustawiono rzeźby dłuta gdańskiego artysty Piotra  Ringeringa. Stanowią one alegorie najbardziej cennych wartości obywatelskich: Pokój, Wolność, Bogactwo, Sława, zaś od ulicy Długiej – personifikacje roztropności, Mądrości, Sprawiedliwości i Zgody.

Długa i Długi Targ. (Długa and długi targ street)

Długa i Długi Targ, wytyczone pomiędzy Bramą Złotą i Zieloną, tworzą tzw. Drogę Królewską ( lub Trakt Królewski) – będąc najpiękniejszymi  najbardziej reprezentacyjnymi ulicami Gdańska.  Najstarsze z 84 kamienic są z okresu średniowiecza, zaś prawie każda reprezentuje doskonały przykład architektury gdańskiej, charakteryzującej się smukłością fasad, zdobionych herbami, oraz płaskorzeźbami z typowymi szczytami lub attykami. Warto odwiedzić słynny Dom Uphagena ( Długa 12), w którym mieści się Muzeum Domu Mieszczańskiego. Kamienica zachowała swój pierwotny charaktery.

Ratusz Głównego Miasta (Main City Hall)

Z pewnością do najbardziej charakterystycznych budowli Drogi Królewskiej  należy gotycko – renesansowy Ratusz Głównego Miasta (1379 – 1492), teraz siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Zdecydowanie warto wspiąć suię na smukłą, 80 – metrową wieżę, zwieńczoną złoconym posągiem Zygmunta Augusta (1562 r.), z której rozpościera się piękny widok na Stare Miasto.

Fontanna Neptuna (Neptune’s Fountain)

Najbardziej symboliczna atrakcja Długiego Targu jest figura Neptuna rozpoznawalna w skali światowej ( odlana w 1615 roku, ustawiona w 1633 ), dzieło P. Husena i J. Rogge. Fontannę uruchomiono w 1633 roku a rok później ogrodzoną ją wspaniałą, żelazną kratą.

Dwór Artusa (Artur Court)

Była siedziba zamożnych rzemieślników i kupców została zbudowana w XIV wieku (obecna fasada, odnowiona po pożarze, pochodzi z 1617 roku.  I jest dziełem A. van den Blocke), Idea Bractwa Kupieckiego nawiązuje do legendy i idei Okrągłego Stołu Króla Artura – stąd nazwa dworu – jednego z piękniejszych przykładów budowli tego typu w Europie. Bogaci mieszczanie traktowali Dwór, jako miejsce do załatwienia interesów, wymiany informacji a także miejsce rozrywki oraz czasami suto zakrapianych imprez.

Brama Zielona (Green Gate)

Renesansowa brama, zamykająca Długi Targ, została zbudowana w latach 1568 – 71 przez Regniewa i Hansa Kramera, jako siedziba dostojników odwiedzających Gdańsk. Znamienitym gościem zajmującym jej apartamenty, była Łudwika Maria Gonzaga, która gościła tutaj w roku 1646. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego, organizującego przeróżne wystawy czasowe. Przechodząc przez Bramę wychodzimy na Długie Pobrzeże – urokliwą promenadę spacerową wzdłuż Motławy, pełną restauracji i kawiarni, a także ważnych zabytków i atracji turystycznych

Europejskie Centrum Solidarności (European Solidarity Centre)

Europejskie Centrum Solidarności powstało na terenach postoczniowych i uroczyste otwarte 30 -31.08 2014 roku, powinno znaleźć się w planach zwiedzania każdego odwiedzającego Trójmiasto. Sercem nowej siedziby  ECS jest wystawa stała, dedykowana historii Solidarności oraz zmianom w Europie Środkowej  i Wschodniej. Zajmuje powierzchnię 3000 m2 na dwóch piętrach budynku. Na gości czekają eksponaty, projekcie, dokumenty, mapy, filmy oraz pamiątki uczestników zrywu solidarnościowego, który dał wolność Polsce, a w konsekwencji Wschodniej Europie.

Muzeum II Wojny Światowej (Museum of the Second World War)

Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.

Koło widokowe Amber AmberSky (Scenic Circle Amber Ambersky)

znajduje się na Ołowiance, tuż przy popularnym punkcie do zdjęć z wielkim napisem GDAŃSK  . Niezwykłe zabytki, charakterystyczne ulice i mosty, stoczniowe żurawie, a także statki przepływające Motławą – to wszystko można oglądać w Gdańsku z wysokości 50 m, siedząc w jednej z 36 wygodnych, klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli koła widokowego AmberSky. W krótkim czasie stało się ono prawdziwych hitem wśród turystów i mieszkańców miasta.

Gdański Teatr Szekspirowski (The Gdańsk Shakespeare Theatre)

powstał w miejscu, gdzie od początku XVII w. funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. Obecnie stoi tu jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata, inspirowany dawnym teatrem elżbietańskim. To jedyny na świecie teatr z otwieranym dachem, którego otwarcie zajmuje zaledwie 3 minuty. Budynek, uznawany za jedno z największych dzieł architektury ostatnich lat, jego drewniane wnętrze przenosi widzów do czasów Szekspira. Jako jedyny teatr w Polsce wystawia spektakle na scenie elżbietańskiej.

Atrakcje w pobliskich miejscowościach nad morzem

SOPOT

Kurort nadmorski i uzdrowisko. Miasto posiada  park wodny, latarnię morską oraz najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji, składa się z 2 części: drewnianej i lądowej. Część  spacerowa obejmuje, oprócz głównego pomostu  511,5 m ( z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej). Po II wojnie światowej znanym z organizowanych tam od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival.

GDYNIA

Miasto z morza i marzeń, gdzie na każdym kroku słychać śpiew mew. Śródmieście Gdyni to gratka dla miłośników architektury. To własnie tu znajdziemy liczne przykłady sławnego  gdyńskiego modernizmu.

Dziś stanowi ważny ośrodek przemysłowy i handlowy, a przy tym znany nadmorski kurort, przyciągający turystów z całego świata.

Ciekawą atrakcją w Gdyni jest Oceanarium – kolorowa atrakcja bardzo fajna nie tylko dla dzieci, z mnóstwem ryb i innych żyjątek zamieszkujących morskie głębie. Koniecznie też trzeba odwiedzić pobliskie molo w Gdyni i zobaczyć pomnik Maszty.

WYSPA SOBIESZEWSKA

Część Gdańska o charakterze bliskim odrębnemu małemu miasteczku, rezerwaty przyrody, most pontonowy i przeprawa przez Wisłę w najszerszym miejscu; Szeroka plaża, przepiękne fragmenty brzegów, tysiące ptaków z pobliskiego rezerwatu – to tylko część jej uroków. A trzeba jeszcze wspomnieć o bursztynie – tutaj prawie zawsze obecnym na porannej plaży.

REZERWACJA:

509 850 926

kontakt@apartstudio.pl

PŁATNOŚCI:

Możliwość płatności kartą